راد سلطان سینمای جهان

نشست پرسش و پاسخ فیلم

عباس کیارستمی: ژولیت در "کپی برابر اصل" با قلبش بازی کرد / فیلم جدیدم را احتمالا در ژاپن خواهم ساخت  فیلم سینمایی "کپی برابر اصل" به کارگردانی عباس کیارستمی در بخش "ویترین" چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی در شهر ابوظبی در کشور امارات متحده عربی به روی پرده رفت.

به گزارش سی نت و به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی، فیلم سینمایی "کپی برابر اصل" (Certified Copy) به کارگردانی عباس کیارستمی با حضور این کارگردان ایرانی در بخش "ویترین" چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی در سالن بزرگ و مجلل قصر امارات در شهر ابوظبی در کشور امارات متحده عربی به نمایش درآمد و با استقبال خوب تماشاگران حاضر در جشنواره قرار گرفت.

در پایان نمایش این فیلم، "پیتر اسکارلیت" مدیر اجرایی چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی از عباس کیارستمی دعوت کرد تا به روی صحنه برود و به سؤالات تماشاگران پاسخ دهد.

عباس کیارستمی در ابتدای سخنانش در جواب سؤالی در مورد ساخت فیلم سینمایی "کپی برابر اصل" در کشوری غیر از ایران، گفت: همیشه و با کمال میل دوست دارم که در کشورم ایران فیلم بسازم ولی در این چند ساله این امکان برایم کمتر فراهم بوده است، این فیلم را در ایتالیا ساختم و فیلم جدیدم را نیز به احتمال زیاد در ژاپن می سازم.

وی در ادامه در جواب سؤال دیگری در مورد دسترسی فیلمساز به واقعیت گفت: "به تصور من دستیابی به واقعیت کار سختی است، به هر حال هر کسی روایت واقعیت و حقیقت را همان طوری که خودش می داند انجام می دهد."

کارگردان فیلم سینمایی "کپی برابر اصل" در مورد تأثیر عکاسی بر روی فیلمهایش گفت: "نزدیک 20 سال است که عکاسی می کنم و بدون شک این عکاسی تأثیر مثبتی بر روی همین فیلمم هم گذاشته است. عکاسی یک تمرین دائمی است ما فیلم را هر دو سال یکبار می سازیم اما عکاسی را هفته ای نیست که انجام ندهیم. نمی توانیم که منکر تأثیر این هنر بر روی کارمان باشیم، عکاسی روی سینما یا سینما روی عکاسی."

کیارستمی در مورد تجربه کار با بازیگری همچون "ژولیت بینوش" گفت: "در این کار ژولیت از من راضی بود و من هم از وی راضی بودم در طول کار هر دو از همدیگر راضی بودیم. فکر می کنم که این شانس برای هر دوی ما بود برای اینکه او با کسی کار می کرد که قبلاً با نابازیگر کار کرده بود و من برای اولین بار با یک بازیگر حرفه ای کار می کردم. ما همدیگر را پیدا کردیم و نتیجه اش هم پلان سکانس های طولانی بود که در فیلم دیدید."

وی همچنین گفت: "این فیلم خیلی با فیلمهای دیگرم تفاوت داشت و خیلی خیلی ساده تر از فیلم هایی بود که در ایران کار می کردم، فیلمی که در هشت هفته برنامه ریزی شده بود و قرار بود فیلمبرداری آن تمام شود در شش هفته و 25 جلسه تمام شد. برای اینکه ذهن من کاملاً آزاد بود و همکاران به بهترین شکل کارشان را انجام می دادند مهمتر از همه همین زن و شوهری بود که در فیلم دیدید و با مسئولیتی که احساس می کردند اینقدر کار را خوب جلو می بردند که من نقشم به حداقل رسیده بود."

عباس کیارستمی در ادامه اظهار داشت: "بازیگر نقش مرد برای بار اول بود که جلو دوربین می رفت و طبیعتاً می توانست خیلی نگران کننده باشد ولی از روز اول اینقدر به نقشی که داشت مسلط بود کار را به خوبی پیش برد و ژولیت هم با تمام احساسش بازی می کرد، خودش بعد از این فیلم گفته بود که نفش های دیگر من را فراموش کنید، به نظرم این نزدیکترین نقش به خود ژولیت است. برای همین فکر می کنم که با قلبش بازی می کرد یعنی با تمام عواطفش. به عنوان یک کارگردان کارم خیلی خیلی ساده بود، نگاهشان می کردم و لذت می بردم از اینکه اینقدر اینها در نقش خودشان خوب فرو رفته اند و اینقدر مسؤلیت های من را کم کرده اند."

کارگردان "طعم گیلاس" همچنین گفت: "سه شب پیش فیلم را در جشنواره پوسان در کره نشان دادند و ژولیت کنار من نشسته بود و هر جایی که در فیلم گریه می کرد از بغل که نگاهش می کردم اشکش در می آمد. برای من خیلی عجیب بود که یک بازیگری حتی موقع تماشای خودش هم اینقدر نقش را باور کند و نزدیک به خودش بداند. و وقتی که در جشنواره کن فیلم را نشان دادند برای اولین بار آمدیم بیرون از سالن، با نگرانی به من گفت: من احساس می کنم اینقدر خودم بودم که فکر می کنم لو رفته ام. اینها را گفتم تا بدانید چقدر چیزهایی که با همدیگر مچ می شود کار را خوب پیش می برد."

عباس کیارستمی کارگردان فیلم سینمایی "کپی برابر اصل" در پایان نشست با تماشاگران فیلمش در مورد تأثیر گرفتن از واقعیت در فیلم هایش گفت: "من خودم همیشه در تمام فیلم هایم همه چیز را از واقعیت گرفتم و سراغ رمان نرفتم. چیزی را که اگر عمیقاً تجربه نکرده باشم سراغش نمی روم، بنابراین اگر سراغ واقعیت ها با مدیوم سینما می رویم طبیعتاً تبدیل می شود به چیزی شبیه واقعیت و داستان."

چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی با حضور 172 فیلم از کارگردانان ایرانی و غیر ایرانی از 43 کشور جهان در بخش های رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ بخش "مسابقه اصلی"، بخش "مسابقه فیلم های مستند بلند"، بخش "افق جدید"، بخش "مسابقه فیلم های کوتاه"، بخش "مسابقه امارات"، بخش "سینمای کلاسیک"، بخش "چه چیزی به این جهان ما اضافه شده است؟"، بخش "ویترین" و بخش "نمایش ویژه" در روزهای 22 مهرماه تا 1 آبان ماه (14 تا 23 اکتبر) در سالن های قصر امارات، سالن های ابوظبی تئاتر و در سالن های مرکز سینمایی "مارینا مال" شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی برگزار می شود.

 

نظرات (2)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
درود بر راد عزیز
خوبی؟؟
آقا شرمنده دیر به دیر بهت سر میزنم
درگیر تست و کنکور شدم
شرمنده
کیارستمی نابغست
راستی به روزم و منتظرت
سبز باشی
جمعه 7 آبان‌ماه سال 1389 ساعت 01:19 ب.ظ
امتیاز: 0 0

تاریخ گفته است که ای خیل مومنان

قرآن چراغ روشن هر روزهایتان

وقتی چراغ روشن ما مصحف علی است

وقتی جهان به نور علی هست روشنان

راه درست راه نگاه پیمبر است

حیدر در این مقام، نبی را نگاهبان

قرآن درون سینه ما خانه کرده است

آتش بیاورید و بسوزید قلب‌مان

این پنجره گشوده شود مست می‌کند

جان تمام خسته دلان را در این زمان

آتش بهانه‌ای است که خاکسترش کنند

غافل از اینکه هُرم عطش می‌شود عیان

آتش بگیر تا که بدانی چه می‌کشم

در قرن قحط‌سالی نامردی جهان

.......................

به روزم با حق "قرآن"......

منتظر حضور صمیمانه شما...
[گل]
جمعه 7 آبان‌ماه سال 1389 ساعت 04:11 ب.ظ
امتیاز: 0 0